100 SÕNNA VÕRO KEELEN, RAHVAMÄNGUD LATSIL MEELEN

Sellise üleskutsega tuli välja Vandersellide keelepesa rühm. Oli ju märdikuul Võru Instituudi poolt  välja kuulutatud võru keele nädal. Seekord tähistab Pihlapuu lasteaed seda kolmandat sügist. Keelepesa rühm teeb aga võru keeles toimetusi igal reedel. Teemanädala puhul oli võimalus Lainutarest laenutada hulk võrukeelseid raamatuid, mänge ja  teemamappe, mille järgi said õpetajad lastele raamatuid ette lugeda, tutvustada uusi sõnu ning mängida lauamänge. Uus kogemus oli nädala alguses vaadata lasteaia saalis oma kino. Vaatasime suurel ekraanil setokeelset multifilmi Ütsi, ütsi, õeke. Piletit lunastades ja pimedas ruumis on kino ikka päris. Ka lugeja leiab selle õpetliku ja vaimukalt lavastatud multifilmi internetist. Rühmad valisid lastele rääkimiseks teemasid, mis on Võrumaa uhkuseks: saun, saunatarbed ja saunakombed, rahvariided, lõõtspill, pillimängijad,pillimeistred, oma toit.

Võru keele nädalal oleme kutsunud ikka huvitavaid inimesi õpetajatega vestlema. Seekord pani nimeuurija Mariko Faster Võru Instituudist meid mõtlema selle üle, kuidas inimesed mõnikord endale hüüdnime saavad. Seda kas siis välimuse, elukoha, kommete või oma sõnavara tõttu. Nädala sisse mahtus ka ülemajaline perepäev, kus pered said rühmades erinevaid tegevusi teha. Keelepesa rühmas said vanemad ja lapsed  proovile panna oma võru keele oskusi. See tekitas rõõmsat elevust. Et mis tähendab pitskatuus, mokavõõp, põka või pedäjäkukk?  Pani mõtlema, kas piimäkuu on aprillikuu või hoopis juunikuu. Võru keele nädal lõppes Uma Pidoga, kus õpetajad laulsid ja näitlesid  võru keeles. Terve lasteaed laulis võrukeelset laulu. Peo lõpus kinkisid Võru Instituudi projektijuhid Triin Toom ja Evely Lindsalu  igale rühmale kingituse.

Mõeldes Eestimaa peatsele juubelile, joonistab kuu lõpuks iga rühm ühispildi, millele lisavad 10 võrukeelset sõna:  kaunistame seina 10 maali ja 100 sõnaga.

Pilte saab vaadata siit

Helle Ehasalu
Pille Kaarsalu
Karmen Sabbal